Několik otázek sobě i voličům

josef-lukasekKdyž jsem byl jmenován do pozice kandidáta KSČM za obvod 48 (Rychnov nad Kněžnou) do Senátu České republiky, položil jsem sám sobě otázku. Ve které oblasti bych vůbec mohl lidem, nejenom v našem regionu, ale i v celé republice, prospět a pomoci? V čem se aspoň trochu víc vyznám?

Samozřejmě na prvním místě mi na paměti vytanulo školství. Přece jenom jsem většinu života prožil mezi žáky základních škol a studenty středních škol. A že si naše školství zasluhuje řadu úprav, o tom nepochybuje ani současný ministr školství, mládeže a tělovýchovy.

Druhá oblast, kde bych snad mohl být prospěšný, je pochopitelně moje současná gesce, tzn. sociální oblast. A myslím, že zde je problémů snad ještě víc než ve školství. Mohu začít problematikou tzv. vyloučených lokalit, to znamená míst s větším soustředěním občanů s nízkou  sociální úrovní, a je jedno jde-li o bezdomovce či romské etnikum. Zde máme obrovský prostor pro řešení, jak sociálními dávkami a jejich podmiňováním, tak i činností a podporou práce sociálních aktivistů.

Jak ale vyplývá z předchozích řádků, je zde druhý společný jmenovatel, a možná ještě významnější – nezaměstnanost. Při práci v samosprávě Královéhradeckého kraje se setkávám s různými lidskými osudy, zvláště mladých lidí, kteří ale naopak pracovat chtějí. Na jedné straně slyšíme například, že v našem školství pracuje řada lidí bez příslušného vzdělání, na druhé straně plně kvalifikovaná mladá učitelka nemůže sehnat místo, a tak raději pracuje na benzinové čerpací stanici, aby nezůstala rodičům na krku. A logicky mi položí otázku: »Proč vláda stále prodlužuje dobu odchodu do důchodu, když pro nás není práce?« Co jí mám na to odpovědět? Že stát špatně spravuje penzijní fond, který byl v devadesátých letech několikrát vybrán na dotování státního rozpočtu, nebo že někteří naši podnikatelé platí daně v jiných zemích. A tím pochopitelně nejenže dotují státní rozpočty jiných zemí, ale hlavně okrádají náš stát, a tím pádem nás všechny. A protože stát nedovede vytvořit podmínky pro řádnou výplatu důchodů, nutí lidi k tomu, aby odcházeli do penze později. Myslíte, že se s tím mladí lidé smíří? A když, tak jak dlouho?

A sám sobě si kladu otázku: Pochopí už tohle i řadoví občané a svým hlasem přispějí k volbě Senátu, který by mohl účinněji zasáhnout proti zmiňovaným nešvarům?


Josef LUKÁŠEK,
radní Královéhradeckého kraje a kandidát KSČM do senátních voleb v okrsku č. 48

skola2 2363 X

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top