Šeříky jako poděkování

bile seriky wDvoudenní oslavy 70. výročí osvobození naší vlasti od německého fašismu zahájili komunisté společně s občany Královéhradeckého kraje pietním aktem u památníků „Cesta osvobození" v podkrkonošském Odolově v pátek 8. května a završili položením kytic květů ke všem pomníčkům a památníkům osvoboditelů v sobotu 9. května.
 
Nejdojemnější chvíle v Odolově nastala, když poslanec Zdeněk Ondráček předal potomkovi rudoarmějců, tajemníkovi Velvyslanectví Ruské federace v ČR Denisovi Vengerskému, symbolickou kytici šeříků jako poděkování vlasti osvoboditelů.

 

Pietního aktu se účastnili starostové blízkých obcí a všichni řečníci svorně varovali pře ztrátou historické paměti.

venger ondracek o15 w

     

 

 

 

 

Záplava květin, která zdobí památník, i čestná stráž mladých milovníků historie dokazují, že nejen v Podkrkonoší se na osvoboditele nezapomíná.

nemci o15 w

 

 

 

 

 

Odpoledne pokračovaly oslavy slavnostním setkáním v královéhradeckém Adalbertinu.

studenti ad

 

 

 

 

 

Čestný host slavnostního setkání Denis Vengerskij připomněl, že naše svoboda byla vykoupena lidmi, kteří zaplatili cenu nejvyšší – vlastní život. „Jejich oběti nás zavazují bránit všem snahám o rozpoutání další obrovské války,“ řekl dále. Požádal přítomné, aby spolu uctili oběti války minutou ticha.

podkov adal

 

 

 

 

 

Poslankyně Soňa Marková přiblížila průběh osvobozování Královéhradeckého kraje, rozhodnutí velitele německé skupiny vojsk Mitte ignorovat rozkaz o ukončení bojů, kterou mu tlumočila mise amerických parlamentářů v jeho sídle v lázních Velichovkách, a pokračovat v aktivním odporu postupu rudé armády. markova adalVarovala, že nacismus opěr sílí, připomněla nové ukrajinské zákony, které mj. „veteránů, Velké vlastenecké války zakazují nosit sovětská vyznamenání, která vykoupili vlastní krví.“ Na závěr citovala varování prezidenta Beneše na setkání přeživších vězňů koncentračních táborů před zkreslováním historie. Jako varování před nacismem vyznělo pásmo dětí ze školy v Králíkách, o dobrou náladu se postaral koncert dechovka Podkověnka z Kosic. Památné májové dny před 70 lety připomněl dobový dokumentární film.

Mezi hosty oslav nechyběla delegace strany Die Linke z jižního Hartzu. Helmuta Neuwegera, Hartiho Rische a Petera Fischera přijal navečer vicehejtman kraje Otakar Ruml společně s radní Táňou Šormovou.

Výměna zkušeností z politické práce pokračovala druhý den na setkání se zastupiteli kraje, města Hradec Králové a VV OV Hradec Králové. Pietní akt u památníku padlých rudoarmějců na Lesním hřbitově, kam přinesli lidé nesčetné kytice šeříků, oslavy památného výročí uzavřel, ale památku obětí budou jejich účastníci dále připomínat novým generacím.

TEXT – Taťána Lankašová

(In: Haló noviny dne 11. května 2015)

skola2 1952 X

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top