Setkání ke 100. výročí srazů na Pomezních Boudách

pomezky22 1 wZesetkání ke stému výročí prvního srazu v Krkonoších se nesla mírová přání
Na Pomezní Boudy se 3. září sjeli občané ČR a SRN k připomínce stého výročí konání (prvního) ilegálního setkání proletářů u česko-polské hranice v Horní Malé Úpě – na Pomezních Boudách. V proslovu uvedl bývalý předseda OV KSČM Trutnov Jaroslav Ondráček, st., že se zde v roce 1922 dne 3. září sešlo na 250 osob a v roce 1927 na sraz v Královci dorazilo dokonce na tři tisíce dělníků a také Ernst Thälmann i poslanec Josef Cibulka. Letos se na Boudy sjelo přes sto účastníků, zejména z německých levicových organizací z Berlína, Drážďan a jejich okolí.Důležitost akce potvrdil svou účastí a vystoupením první místopředseda ÚV KSČM Petr Šimůnek i předsedové ústřední revizní a rozhodčí komise KSČM. Místopředseda uvedl, že naši předci bojovali za lepší život a velká demonstrace ve stejný den (3. září) v Praze měla vlastně stejný cíl. Komunisté jsou proti konfliktu a válkám, proti NATO i proti nefunkční Evropské unii. Vzpomněl mnoha velkých úspěchů československého průmyslu v minulosti a ocenil stálou spolupráci levice. Předseda německého Revolučního svazu přátel Albrecht Geissler připomněl historické tradice setkávání na hranicích a obnovené akce od roku 1997. Němečtí levicoví přátelé jsou rovněž proti zbrojení, pro odchod z NATO a žádají mír i pro Afriku a Jižní Ameriku, žádají ukončení historického boje proti lidu východní Evropy, ale pokračování boje proti kapitalismu a fašismu. Předsedkyně KV KSČM Královéhradeckého kraje Věra Žižková zdůraznila paradox doby, že po sto letech „musíme opět zvedat prapory boje proti kapitalismu, kdy kapitál řeší své problémy na úkor pracujících.“ Krize mezi RF a USA vedla ke krizi energetické. Svůj projev zakončila slovy: „Vláda prý dělá vše pro bezpečnost, ale jde to proti bezpečnosti. Hlavně nechceme třít bídu s nouzí, žít v mrazu a platit vysoké ceny potravin supermarketům!“
Gerhard Langguth hovořil za německé odbory a upozornil na to, že neonacisté opět dělají průvody, ale lidé si přejí ukončení války na Ukrajině. Předsedkyně svazu „Zvon míru“ z Berlína Anja Mewesová se zlobí, „když média redukují NDR na stát s potlačováním práv a špiclováním.“ Byla ráda, že mohla prožít 30 let v míru. Vystoupila ještě zástupkyně německého Svazu volnomyšlenkářů. Jejich hnutí se staví rovněž za mír. Tentokrát z polské strany chyběl za komunisty profesor Zbigniew Wiktor s přáteli. V průběhu setkání vyrazila skupina asi třiceti účastníků z Česka a Německa na vrchol Sněžky.

Památník, který zde byl k 50. výročí srazů vybudován v roce 1972 a u nějž se tradice srazů připomínala, byl v roce 1994 odstraněn, ale ne myšlenky přátelství a solidarity dělníků.
Pořadatelé setkání z OV KSČM a KČP Trutnov ještě zajišťovali pro dva autobusy hostů z Německa ubytování a stravování. Ti vždy přijedou se stánkem Stálé fórum evropské levice - regionů a propagačními předměty.
(vha)

FOTO – Petr HOJNIC

P. S. Doufáme, že účastníky srazu na Pomezních Boudách uvítáme i v Sekeřicích 10. září.

pomezky22 2 w
skola2 63 X

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top